15 лютого 2018 рік свято Стрітення

Життя без компромісів – Андрій Ходорчук проповідь

Презентація теми:

Сьогодні я хочу говорити про мужів Божих, які вчилися не йти на певні уступки аби завжди чітко знати де Боже, а де ні. Історія життя досить цікава. Наші попередники навчилися жити у свій складний, непростий час. Історики говорять, що сучасне покоління не до кінця навчилося  жити в свободі. Час свободи – це унікальний час, бо це час великих можливостей, а великі можливості – великі компроміси. Там, де є багато свободи, там дуже складно. Давайте поговоримо про юнаків, які попали в центр цивілізації того часу. Історики говорять що їм було 15-17 років. Вони зуміли вижити без компромісів, не зрадивши ані Бога, ані принципи моралі.

Що таке компроміс? Компроміс (грец. compromissum) – згода з ким-небудь у чомусь, що досягається взаємними поступками.

Давайте згадаємо історію єврейського народу. Ізраїльське Царство, яке складалося з 12 колін, було засноване Саулом. Його правління було 40 років.  Після нього царював Давид, згодом його син Соломон, а потім Ровоам. Ровоам вів дивну політику, він підтримував серйозні політичні помилки свого батька Соломона. (1Цар. 12:14) У 930-931рр. об’єднана монархія Давида й Соломона була повністю зруйнована. Були створено дві незалежні держави. Північне царство стало називатись Ізраїльським, столицею якого було встановлено у Самарії, а юдейське царство – південним, зі столицею Єрусалим. Північне царство було дуже беззаконним, там майже не було благочестивих царів. У 722р. до н.е. було завойоване ассирійською імперією. Юдейське царство проіснувало ще 150 років і було завойоване Вавилонською імперією. Вавилонські царі були мудрими. Спочатку вони брали податки грошима, коли закінчувались, то брали людей як робочу силу. Але це було тільки першим кроком насильницького руйнування. Якщо люди бунтували, царі спалювали все місто, а людей відводили в полон. Вавилонські правителі приходили декілька разів в Юдею (згідно Біблії 3 рази – 605р. до н.е; 595р. до н.е.; 586р. н.е.). Останнім царем Юдейського царства був Седекія, він присягнув Навуходоносору II на вірність. Через деякий час Седекія зламав клятву, бо бажав сполучитися з Єгиптом проти Вавилона, що призвело до знищення Юдейського царства остаточно. Навуходоносор II атакує Єрусалим, пізніше його ставленик приїде з особливою місією спалити місто разом з храмом. Навуходоносор наказав убити синів Седекії перед його очима, самому ж Седекії викололи очі, закували у кайдани й відвели до Вавилона.

«За третього року царювання Йоякима, Юдиного царя, прийшов Навуходоносор, цар вавилонський, до Єрусалиму, та й обліг його. І дав Господь в його руку Йоякима, Юдиного царя, та частину посуду Божого дому, і він вірправив їх до краю вавилонського, до дому свого бога, а посуд відправив до скарбничного дому свого бога.» (Дан. 1:1,2)

Вавилон – місто золота, центр цивілізації стародавнього світу. Один з найбільших міст в історії людства, «перший мегаполіс», важливий науковий, економічний і політичний центр свого часу. Стіни Вавилону були 24 метри висотою, а в деяких місцях досягали 60 метрів. Одною із складових були внутрішні стіни які мали сторожові вежи. У Вавилоні будо 8 центральних воріт (у тому числі ворота богині Іштар). У центрі міста стояв величезний храм Мардука висотою 100 метрів, де стояла статуя бога вилита з чистого золота.

Мардук – в релігії Месопотамії, головний бог міста Вавилону. Пізніше став відомий під іменем Бел. Це ім’я походить від семітського слова «баал» або пан. (Енциклопедія Британіка)

У Вавилоні знаходились Висячі Сади Семіраміди були побудовані для дружини Навуходоносора II Семіраміди, яка сумувала за горами та лісами своєї батьківщини.

У 605р. євреї були переселені з Юдеї до Вавилону.

«І сказав цар до Ашпеназа, начальника його евнухів, щоб привести з Ізраїлевих синів, і з царського, і з шляхетського роду, юнаків, що нема в них жодної вади, і вони вродливого вигляду та розумні в усякій мудрості, і здібні до знання, і розуміють науку, і щоб у них була моторність служити в царському палаці, і щоб навчати їх книг та мови халдеїв.» (Дан. 1:3,4)

Вавилон – школа компромісів.

Юнаки потрапили у місто багатьох можливостей, де випробування прийшли не з негативної, а з позитивної сторони. Випробування можуть приходити з дуже вигідними пропозиціями аби нас повести на певний компроміс.

«І призначив їм цар щоденну поживу, з царської їжі та з вина, що сам його пив, а на їхнє виховання три роки, а по закінченні їх стануть вони перед царським обличчям. І були серед них з Юдиних синів Даниїл, Ананія, Мисаїл та Азарія. А начальник евнухів дав їм інші імена, і дав Даниїлові ім’я Валтасар, а Ананії Шадрах, а Мисаїлові Мешах, а Азарії Авед-Неґо.» (Дан. 1:5-7)

Не так давно археологами було знайдено призму, на якій були записані імена і титули всіх, хто слугував при дворі Вавилонського правителя Навуходоносора. Вчені помітили три імені, які подібні до імен друзів Даниїла. Авед-Неґо (Ардінабу) згідно призми був помічником царського принца при дворі. Ананія (Хануну, або Ханані) був міністром торгівлі Вавилону, Мисаїл (Мусалім).

Процес асиміляції:

  • Зміна світогляду (у що ти віриш?) (Дан. 1:4);
  • Зміна способу життя (як ти себе ведеш?) (Дан. 1:5);
  • Зміна ідентичності (хто ти є?) (Дан. 1:5);

Халдеї  були особливим плем’ям на території Месопотамії. Вони захопили владу у Вавилоні з приходом династії Набопаласара. Це була особлива каста філософів та астрологів серед вавилонян. Вважається, що індивідуально халдеї були окремими жрецями бога Мардука. Найважливіше для халдея було опанувати магічними прийомами. Халдей (вавилонське Kaldu) – упорядник астрономічної карти. Вони  вперше почали вивчати Небесні тіла і складати карти. Досліджуючи певне розташування зірок, вони вважали, що Небесні тіла певним чином впливають на долю людини. Вавилон вважається  батьківщиною всієї магії, тому у Святому Письмі він слугує прототипом всього гріха. (Одкр. 18:2) Вавилонська філософія не змогла забрати Бога з сердець молодих юнаків. Три роки їх хотіли годувати нечистою їжею, а для єврея це було не прийнято. Цар хотів змінити хлопців адже те, що їсть людина  впливає на те, як вона живе. Те, що вона п’є говорить про те, в що вона вірить.

 Юнакам змінили єврейські імена на халдейські:

  • Даниїл (Бог мій суддя) став Ваалтасаром (Нехай береже Бел (Мардук) царя) (Дан. 4:5);
  • Ананія (Божа милість) – Седрах (Повеління Аку (бог місяця));
  • Мисаил (Хто як Бог) – Мисах (Хто як Аку (богиня родючості);
  • Азария (Бог допоміг) – Авденаго (Служитель бога Нево (слуга бога мудрості, син Мардука));

 

Відмова від компромісу – 8 кроків

1. Сміливість;

«І поклав Даниїл собі на серце, що він не оскверниться їжею царя та питвом, що той сам його пив, і просив від начальника евнухів, щоб не осквернитися.» (Дан. 1:8) Завжди, коли виступаємо сміливо проти компромісів, у нас завжди буде шанс засвідчити про Господа. Чи маємо ми сміливість заявляти про свої переконання в час, коли нам не забороняють, але пропонують. «І буду я перед царями звіщати про свідоцтва Твої, й не зазнаю я сорому!» (Пс. 118:46)

 2. Особливі стандарти;

«І поклав Даниїл собі на серце, що він не оскверниться їжею царя та питвом, що той сам його пив, і просив від начальника евнухів, щоб не осквернитися.» (Дан. 1:8) Яка проблема з приводу вина адже у Старому Заповіті не було заборони?! Я бачу в Даниїла особливий стандарт, який він сам ставить для себе. У людей, які не йдуть на компроміси, особливі стандарти. Їх обмеження завжди вище ніж в інших людей аби навіть не наближатися до того, що є гріхом. Яка планка у вас?

3. Божий захист;

«І дав Бог Даниїлові ласку та милість перед начальником евнухів.» (Дан. 1:9) Бог завжди на стороні правди. Сам Бог працював з оточенням Даниїла. «Як дороги людини Господь уподобає, то й її ворогів Він замирює з нею.» (Прип. 16:7) «Пізнавай ти Його на всіх дорогах своїх…» (Прип. 3:6)

4. Постійність;

«І сказав начальник евнухів до Даниїла: Боюсь я свого пана царя, бо він визначив вашу їжу та ваше питво. Бо коли б він побачив ваше обличчя худішим, ніж у тих юнаків, що вашого віку, то ви зробите мою голову винуватою перед царем. І сказав Даниїл до старшого, якого начальник евнухів призначив над Даниїлом, Ананією, Мисаїлом та Азарією…» (Дан. 1:10,11)

 5. Віра;

«І сказав Даниїл до старшого, якого начальник евнухів призначив над Даниїлом, Ананією, Мисаїлом та Азарією: Випробуй но своїх рабів десять день, і нехай дають нам із ярини, і ми будемо їсти, та воду і будемо пити. І нехай з’являться перед тобою наші обличчя та обличчя тих юнаків, що їдять царську їжу, і згідно з тим, що побачиш, зроби зо своїми рабами. І той послухався їх у цьому, і випробовував їх десять день.» (Дан. 1:11-14) Якщо ми з першої спробу здаємось, то бідна наша віра. Диявол завжди приходить декілька раз пропонуючи компроміс.

6. Випробування;

«І той послухався їх у цьому, і випробовував їх десять день.» (Дан. 1:11) У момент компромісів нам потрібна особлива віра. Якщо ми на стороні Бога, то все буде добре. «Якщо наш Бог, Якому ми служимо, може врятувати нас з палахкотючої огненної печі, то Він урятує й з твоєї руки, о царю! А якщо ні, нехай буде тобі, о царю, знане, що богам твоїм ми не служимо…» (Дан. 3:17,18) Даниїл був готовий до випробування овочами і водою 10 днів, бо мав впевненість у Божій підтримці і допомозі. У боротьбі з компромісами наша віра обов’язково пройде етап випробування, тест на зрілість. «А по десяти днях їхній вигляд виявився кращим, і вони були здоровіші на тілі, аніж усі ті юнаки, що їли царську їжу. І цей старший відносив їхню їжу та вино їхнього пиття, а давав їм ярину.» (Дан. 1:15,16) Проходячи через випробування, люди стають кращими! Бог робить нас справжніми віруючими, проводячи через невеликі тести, які ми в змозі пройти.

7. Особливі благословення;

«А ці четверо юнаків, дав їм Бог пізнання та розуміння в кожній книжці та мудрості, а Даниїл розумівся на всякому видінні та снах. А на кінець тих днів, коли цар сказав привести їх, то начальник евнухів привів їх перед обличчя Навуходоносорове. І цар розмовляв з ними, і зо всіх них жоден не був знайдений таким, як Даниїл, Ананія, Мисаїл та Азарія. І вони ставали перед царським обличчям. А всяку справу мудрости та розуму, що шукав від них цар, то він знайшов їх удесятеро мудрішими від усіх чарівників та заклиначів, що були в усьому його царстві.» (Дан. 1:17-20) Люди, які проходять випробування, отримують особливі благословіння, Бог розкриває нові дари, можливості аби Його ім’я прославлялося.  

 8. Вплив на інших;

«І був Даниїл там аж до першого року царя Кіра.» (Дан. 1:21) Людина, яка не йде на компроміси має великий вплив на людей, які будуть жити після неї. Даниїл займає пост прем’єр– міністра до першого року царя Кіра, це приблизно 70 років. Люди, які не йдуть на компроміси заробляють авторитет, вони змінюють історію… Їх цінять не тільки свої, але й чужі. Сьогодні багато людей бажають мати успіх, славу, але для цього вони приносять в жертву свою віру, сім’ю, церкву, служіння…. Даниїл залишався вірним Богу і Господь підняв його у свій час, це є великим прикладом для нас..

Як щодо наших принципів, переконань?

Люди які не йдуть на компроміси – це особливі люди, які мають Божий захист, вони постійні, їх віра проходить випробування, але Бог по-особливому благословляє. Нехай допоможе Господь бути людьми без компромісів. Амінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *